IMG_4291 (1024x768)

Wizyta profesora Jana Potworowskiego w SP Białaczów

Niecodzienne wydarzenie miało miejsce w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Białaczowie, w dniu 5 czerwca 2017 r. z roboczą wizytą odwiedził nas profesor Jan Potworowski, doświadczony nauczyciel i edukator na stałe mieszkający w Wielkiej Brytanii (w Londynie), który swoją bogatą wiedzą i doświadczeniem zawodowym od lat wywiera wpływ na jakość edukacji polskich szkół. Profesor współpracuje w Polsce z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej – z jej oferty korzysta również nasza szkoła, realizując obecnie działanie „Całościowy Rozwój Szkoły – poziom zaawansowany” w ramach programu „Szkoła Ucząca Się”.

Głównym celem wizyty było przedstawienie naszych dotychczasowych osiągnięć w obszarze rozwijania retoryki, czyli umiejętności wypowiadania się – przede wszystkim poprzez organizowanie podczas zajęć dyskusji w parach i małych grupach oraz na forum całej klasy. Podczas wizyty Profesor Potworowski obserwował fragmenty czterech lekcji, które poprowadzili nauczyciele: Katarzyna Mazurkiewicz – język polski w kl. VI, Anna Kałuża – przyrodę w kl. V, Beata Wierzbicka – edukację matematyczną w kl. IIIA, Anna Wijata – edukację przez szachy w kl. IIIB. Jako nasz gość chętnie dzielący się swoim doświadczeniem, Profesor poprowadził lekcję matematyki w kl. IV, którą z kolei obserwowali: Katarzyna Mazurkiewicz, Anna Wijata, Małgorzata Kocemba, Jarosław Kałuża, Beata Piotrowska.

Na koniec wizyty odbyło się spotkanie z Radą Pedagogiczną. Usłyszeliśmy słowa uznania za dotychczasowe działania, których celem jest rozwijanie nauczania i uczenia się uczniów, a przez to podnoszenie jakości pracy samej szkoły i zmiana jej kultury. Otrzymane wskazówki i rady to cenna dla nas - nauczycieli, informacja zwrotna. Profesor zauważył, że chociaż pracujemy w małej miejscowości i nie mamy możliwości swobodnego i częstego wymieniania się dobrymi praktykami i rozwiązywania różnych problemów z nauczycielami z innych szkół, to nie obawiamy się podejmować wyzwań, wprowadzać nowych strategii, metod i technik oraz poszukiwać najlepszych rozwiązań w obszarze oceniania kształtującego, które jest już od ponad trzech lat codziennością w naszej pracy. „Jesteście w tej szkole czołowi” – to najlepsze słowa doceniające nasz dotychczasowy wysiłek.

Tekst i foto: Beata Piotrowska.

Slajd1

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij