30771429_1894977183880951_1367936399_o

Warsztaty tworzenia scenariusza filmowego

Warsztaty scenariuszowe w Szkole Podstawowej w Miedznej Drewnianej oraz w Gimnazjum w Białaczowie

10 kwietnia 2018 r. na zaproszenie dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Białaczowie-Izabeli Wiktorowicz, Pan Zbigniew Masternak przeprowadził warsztaty tworzenia scenariusza filmowego dla uczniów SP w Miedznej Drewnianej (kl. VI i VII- opiekun Pani Iwona Kozieł) oraz Gimnazjum w Białaczowie (kl. III a- opiekun Pani Beata Wilk).

Zbigniew Masternak - pisarz, dziennikarz, scenarzysta filmowy, producent, piłkarz. Pracuje nad autobiograficznym cyklem powieściowym „Księstwo”. W latach 2006 – 2014 ukazały się cztery księgi – „Chmurołap”, „Niech żyje wolność”, „Scyzoryk”, „Nędzole”. W 2012 r. na podstawie trylogii autora ukazał się film „Księstwo” w reżyserii Andrzeja Barańskiego – premiera światowa odbyła się lipcu w Karlowych Warach, podczas 46. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Wiosną 2012 film trafił do kin. Obecnie pisarz pracuje nad filmem „Nędzole” na podstawie kolejnej powieści z cyklu „Księstwo” pod tym samym tytułem, którą zamierza sfilmować wybitny polski reżyser Krzysztof Zanussi.  Książki pana Masternaka ukazały się w przekładach na języki obce – niemiecki, serbski, rosyjski, ukraiński, bułgarski, macedoński, mongolski i wietnamski. Jest 4-krotnym Mistrzem Polski w piłce błotnej oraz kapitanem Reprezentacji Polskich Pisarzy w Piłce Nożnej.

Program zajęć przewidywał:

  1. wprowadzenie do sztuki tworzenia scenariuszy filmowych, konstrukcja scenariusza, czym jest scenariusz, o punktach zwrotnych w scenariuszu
  2. omówienie konstrukcji głównego bohatera i bohaterów 2 planu, główny bohater a splot sytuacyjny, główny bohater a bohaterowie drugiego planu
  3. sposób pisania dialogów, określanie bohaterów poprzez sposób mówienia
  4. przygotowywanie własnych pomysłów scenariuszowych w formie synopsisu (streszczenia), na 1,5 strony
  5. konkurs na najlepszy pomysł scenariusza filmu o danej miejscowości

Warsztaty zostały przeprowadzone w bardzo miłej atmosferze, sprzyjającej kreatywności i powstawaniu nowych pomysłów na film. Pozwoliły one wyzwolić niesamowitą wyobraźnię. Młodzież z ogromnym zaangażowaniem pracowała nad swoimi pomysłami, korzystając z obecności fachowca w tej dziedzinie. 

Po przeczytaniu przez uczniów swoich pomysłów na scenariusz filmowy, zaproszony gość wskazywał na niewielkie niedociągnięcia warsztatowe i dawał propozycje ewentualnej korekty.

Uczniowie gimnazjum pokazali również wcześniej nagrany przez siebie film i reklamę, prosząc o fachową ocenę, którą otrzymali. Pan Zbigniew zachęcił młodzież do doskonalenia swoich umiejętności reżyserskich i filmowych.

Uczniowie wyrazili zadowolenie z możliwości skorzystania z takiej formy nauki.

Plakat1

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij