Tydzień Bibliotek w Petrykozach

Tydzień Bibliotek w Petrykozach

Tydzień Bibliotek w Petrykozach

W dniach 8 – 15 maja 2017 r. odbyła się XIV edycja „Tygodnia Bibliotek” pod hasłem: „Biblioteka? Oczywiście”. Jego głównym celem było podkreślenie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenia prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Biblioteka w Petrykozach włączyła się również w obchody Tygodnia Bibliotek, kontynuując rozpoczętą w zeszłym roku akcję „Nasza Filia jest mobilna”. Bibliotekarka odwiedziła wszystkie oddziały przedszkolne z terenu naszej gminy i zapoznała ich z „BAJKAMI TERAPEUTYCZNYMI....NA DOBRY DZIEŃ I JESZCZE LEPSZE JUTRO” autorki Barbary Stańczuk, które miały na celu nauczyć najmłodszych pozytywnego myślenia, działania i odczuwania, a każda z tych bajek zawiera jakby drugie dno- przesłanie dla rodziców, w jaki sposób mogą pomóc swojemu dziecku.

W czasie wizyty w Szkole Podstawowej w Skroninie, gdzie rozpoczęliśmy naszą akcję, dzieci wysłuchały bajki „Przygody Ołówka”- kiedy dziecko nie wierzy w siebie i jest nieśmiałe, oraz „Pycha wcale nie jest taka pyszna”- która była prawdziwą lekcją pokory dla dzieci. Następnie wraz z bibliotekarką oraz wychowawczynią omawiały treść bajek a także mówiły o swoich uczuciach i uczuciach bohaterów.

Kolejną szkołą, którą odwiedziliśmy była SP w Miedznej Drewnianej- tu dzieci poznały „Koszmary małego Susła” i dowiedziały się jak pokonać koszmary senne oraz problemy ze snem. Natomiast z drugiej bajki pt. "Nawet jak przegrasz kilka bitew, możesz wygrać wojnę" nauczyły się jak opanować „sztukę” przegrywania i czerpać satysfakcję z zabawy zespołowej i zdrowej rywalizacji.

Przedszkolaki ze SP w Petrykozach wysłuchały również bajki terapeutycznej -tym razem z serii „Opowieści z Pacynkowa” - pt.”Tajemnica tatusiowej szuflady”, której bohaterem był bardzo nerwowy chłopiec i dowiedziały się jak można sobie radzić z niekontrolowanymi atakami złości, wykorzystując do tego tajemniczą szufladę i to co się tam znajduje. Ponieważ wiemy, że nasze maluchy ataki złości miewają dość często – a niektórym spodobał się pomysł z szufladą - postanowiły wcielić go w życie i poprosić rodziców o przygotowanie im takiej szuflady w domu.

W Szkole Podstawowej w Białaczowie w spotkaniu z bibliotekarką wzięły udział trzy grupy dzieci, które wysłuchały kolejnej bajki terapeutycznej autorki Barbary Stańczuk pt. „Kózka, która ciągle kłamie, traci innych zaufanie”. Ta bajka dotyczyła problemu kłamstwa, o które wśród dzieci jak wiadomo nie jest trudno, a wysłuchanie jej było pierwszym krokiem w drodze do prawdomówności. Na zakończenie spotkania bibliotekarka przeczytała jeszcze kilka wierszy z książki „Dobre wychowanie wierszem”, z których dowiedziały się wielu istotnych rzeczy odnośnie zachowania w domu i na ulicy, min: „Co nieco o gazie” i „Pod napięciem”, które zostały przeczytane ku przestrodze, żeby ostrożnie obchodzić się z gazem i prądem. Na koniec wszystkich spotkań bibliotekarka poczęstowała dzieci słodyczami i zaprosiła je do częstszych odwiedzin w bibliotece.

W trakcie „Tygodnia Bibliotek” w czasie zajęć świetlicowych w bibliotece w Petrykozach uczniowie klasy II opowiadali o ulubionych książkach, a także jak należy o nie dbać, następnie samodzielnie wykonywali zakładki z kolorowego papieru. Oni z kolei zmierzyli się z problemem zazdrości, wysłuchując również bajki terapeutycznej o małej rzekotce drzewnej pt.”Zielona z zazdrości? Tym razem raczej brązowa”, a analizując ją doszli wspólnie do wniosku, że słowa potrafią zarówno bardzo ranić jak i podnosić na duchu. Wspólnie z bibliotekarką nawiązywali do sytuacji, które spotkały ich w codziennym życiu.

Świat bajek wykreowany przez autorkę Barbarę Stańczuk to świat prawdziwy, nierzadko okrutny, ale jednocześnie dobry i niosący nadzieję na lepsze zrozumienie dziecka i jego problemów, oraz na uzdrowienie relacji dziecko – rodzic - nauczyciel. Każda z bajek wywołuje u odbiorcy pozytywne reakcje emocjonalne, a poprzez szczęśliwe zakończenia obniża lęki. Bajki te leczą dziecięcą psychikę, rozwijają wyobraźnię, a jednocześnie dają dorosłym wiedzę o uczuciach i emocjach dziecka. Zachęcam wszystkich rodziców do czytania tych bajek swoim dzieciom.

Małgorzata Telecka

Składam serdeczne podziękowania Paniom Dyrektorkom i wychowawczyniom, które umożliwiły mi spotkania z dziećmi we wszystkich oddziałach przedszkolnych.

Slajd1

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij