Spotkanie integracyjne Seniorów w Łodzi

Spotkanie integracyjne Seniorów w Łodzi

W dniu 30 czerwca 2017 roku uczestnicy Domu Dziennego Pobytu „Senior - WIGOR’’ wraz z personelem udali się na wycieczkę do Łodzi. Wyjazd ten był szczególny, gdyż oprócz celów turystycznych odbyło się tam spotkanie integracyjne Seniorów z trzech placówek: Zgierza, Niemojowic i Miedznej Drewnianej. Pierwszym etapem wycieczki było zwiedzanie Ogrodu Botanicznego im. prof. dr. Jakuba Mowszowicza. W ogrodzie są prezentowane gatunki flory rodzimej oraz liczne rośliny obcego pochodzenia. Są to bogate zbiory eksponowane w dziewięciu działach tematycznych. Seniorzy z zaciekawieniem podziwiali piękne okazy drzew i kwiatów kwitnących o tej porze roku. Szczególnie okazale prezentowały się nenufary w Ogrodzie Japońskim, składającym się z wypielęgnowanych stawów, otoczonych ociosanymi głazami, rabatami kwiatowymi i charakterystycznymi dla Dalekiego Wschodu drzewami. Spacerując alejkami ogrodu Seniorzy aktywnie odpoczywali na łonie natury, a przysiadując na ławeczkach mieli okazję porozmawiać, pożartować i zrobić pamiątkowe zdjęcia ze spotkanymi przyjaciółmi.

Następnie wszyscy udali się do Manufaktury, gdzie w jednej z restauracji zjedli obfity posiłek, degustując potrawy, których dotąd jeszcze nie próbowali, np.: pierogi z farszem z kaszanki. Była to okazja do lepszego poznania się, powspominania i prowadzenia rozmów na różne tematy. Nie obyło się oczywiście bez wspólnego śpiewu znanych piosenek biesiadnych, niektórzy ruszyli również do tańca.

Następnym celem wyjazdu było zwiedzenie Muzeum Fabryki. Jest to szczególne miejsce, gdzie można odkryć historię zakładów włókienniczych, stworzonych przez Izraela Poznańskiego, w drugiej połowie XIX wieku. W czasach swojej świetności zakłady te produkowały ogromne ilości tkanin bawełnianych. Dziś w zabytkowych budynkach mieści się centrum Manufaktura. Uczestnicy zapoznali się z dziejami zakładów, techniką produkcji tkanin bawełnianych oraz codzienną, ciężką pracę robotników. Mogli zobaczyć gałązkę bawełny i poznać pełny proces produkcyjny tkaniny. Z zaciekawieniem oglądali zabytkowe działające jeszcze krosna i inne maszyny oraz wyroby włókiennicze związane z historią włókiennictwa, wyobrażając sobie jak wyglądała taka praca u Poznańskiego.

Niestety dzień pełen wrażeń dobiegał końca i nadszedł czas pożegnania z przyjaciółmi. Towarzyszyły temu uściski, miłe słowa i zapewnienia o następnych spotkaniach.

Ostatnim celem wyjazdu dla naszych Seniorów było zwiedzenie najnowocześniejszego w Polsce Dworca Fabrycznego. Jest to największa tego typu inwestycja, która łączy kolej, komunikację autobusową, miejską i ruch samochodowy. Spacerując po hali dworca wszyscy podziwiali miejsce, które na pewno jest wizytówką Łodzi, spoglądając na światło słoneczne docierające przez szklane panele zamontowane na dachu. Na jednym z peronów spotkali znajomego - pana Barana, kiedyś mieszkańca naszej gminy. Dzięki jego uprzejmości Seniorzy mogli wejść do pociągu i poczuć się jak w podróży.

To był dla wszystkich bardzo miły i radosny dzień i choć zmęczeni z pozytywną energią nie kryli zadowolenia z wyjazdu.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij