20180713_133909

Seniorzy w Tomaszowie Mazowieckim

W piątek, 13.07.2018 roku Seniorzy z personelem z samego rana udali się do Tomaszowa Mazowieckiego, miasta w województwie łódzkim. Pierwszym celem wyjazdu był zorganizowany dla uczestników w kinie Helios seans filmu „Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, najlepszego reżysera tegorocznego festiwalu w Cannes, twórcy nagrodzonej Oscarem „Idy”. Scenariusz do filmu pisał razem ze zmarłym prawie rok temu Januszem Głowackim. Twórca przeniósł widzów w lata 50 i 60 XX wieku, stalinowskiej Polski i odradzającej się Europy. Na takim tle rozgrywa się historia wielkiej i dość trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją być razem a zarazem żyć bez siebie. Na ekranie główne role zagrali: Joanna Kulig, Tomasz Kot, Borys Szyc i Agata Kulesza, a jednym z głównych bohaterów filmu jest muzyka, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami, które królowały w paryskich barach tamtego czasu.

Zimna wojna to jeden z najpiękniejszych i najzabawniejszych melodramatów w historii polskiego kina. Swoją opowieść autorzy oparli na wątku prawdziwej historii zespołu Mazowsze. Za pomocą pojedynczych obrazów i dobiegających melodii Pawlikowski opowiedział piękną historię bez wielkich scen. Wrzucając widza w sam środek opowieści ukazał bohaterów na ich kolejnych życiowych zakrętach według własnych reguł, zostawiając bardzo wiele wyobraźni widza, powodując u niego wielki zachwyt i wzruszenie. Kulig i Kot świetnie zagrali swoje role, perfekcyjnie oddając energię swoich postaci. Seniorzy z zapartym tchem obejrzeli spektakl a przez cały film panowała pełna skupienia cisza. Było to dla wszystkich tym bardziej przejmujące, że niektóre sceny były nakręcane w zabytkowym kompleksie pałacowym w Białaczowie. Ze wzruszeniem więc i radością, że mogli obejrzeć ten film, opuszczali salę kinową.

Po wspólnie zjedzonym obiedzie w jednej z restauracji na terenie galerii uczestnicy udali się z wizytą do Jednostki Wojskowej 4392 stacjonującej w Nowym Glinniku. Na początku obejrzeli Salę Tradycji, zapoznając się z historią i ważnymi wydarzeniami związanymi z funkcjonowaniem Jednostki Wojskowej.

Kolejnym punktem było spotkanie z przedstawicielami Wojskowej Straży Pożarnej, podziwianie wyposażenia najnowszego wojskowego wozu strażackiego oraz jego możliwości. Następnie odwiedzili Wojskowy Port Lotniczy, zachwycając się piękną panoramą całego lotniska. Dużą atrakcją była możliwość zobaczenia śmigłowca W-3 AE Sokół oraz zaprezentowanego uzbrojenia, sprzętu i wyposażenia, który kawalerzyści wykorzystują w swoim szkoleniu. Dla chętnych była również możliwość przymierzenia niektórych części umundurowania i na chwilę stania się żołnierzem.  Podczas pobytu panowała miła atmosfera a na pamiątkę wykonana wspólna fotografia.

Seniorzy z opiekunami opuszczali Tomaszów Mazowiecki pełni wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia. Był to dla wszystkich bardzo miło i ciekawie spędzony dzień.

Działanie zostało sfinansowane z dotacji Program Wieloletni „Senior +’’ na lata 2015-2020, moduł 2, Edycja 2018.

Plakat1

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij