20180605_140813

Seniorzy na warsztatach zielarskich

W dniu 05.06.2018 roku Seniorzy z Domu Dziennego Pobytu „Senior – WIGOR” w Miedznej Drewnianej udali się z personelem do Stajni Artystycznej w Marcinkowie, niezwykle malowniczej i tętniącej przyrodą posiadłości w Gminie Żarnów. Celem wyjazdu był udział w warsztatach zielarskich prowadzonych przez Panią Justynę Pargieła, która od wielu lat interesuje się ziołami i wszelkimi produktami, które powstają w naturze lub na ekologicznych uprawach. Wstępem była krótka pogadanka edukacyjna dotycząca roślin, które rosną blisko nas; na pobliskich łąkach, czy lasach a które mają niezwykle szerokie spektrum działania. Następnie uczestnicy wyruszyli z Panią Justyną na krótki spacer po posiadłości w poszukiwaniu występujących tam roślin leczniczych. Była to dla Seniorów dodatkowo chwila relaksu i odpoczynku w tak urokliwym miejscu i przy tak słonecznej pogodzie. Przyniesione ze spaceru rośliny rozpoznawali, poznawali ich zastosowanie, właściwości i porę kiedy należy je zbierać. Mogli bliżej zaznajomić się z wyglądem poszczególnych gatunków, dotknąć ich oraz powąchać. Nie zabrakło również wątku suszenia i ich przechowywania. Seniorzy bardzo chętnie wypowiadali się na temat tych magicznych roślin, wymieniając się wiedzą i doświadczeniami. Następnie uzyskali cenne informacje o składnikach leczniczych w roślinach i ich działaniu na organizm człowieka.

Po obiedzie i krótkim odpoczynku przy kawie i herbacie uczestnicy mieli okazję spróbowania niektórych potraw i preparatów przyrządzonych z tych naturalnych roślin np.: omletu z podagrycznikiem, oleju z czarnuszki czy kiszonych pączków z mniszka lekarskiego. Warsztaty zakończyła prelekcja audiowizualna na temat roślin leczniczych. Był to dla wszystkich bardzo miło, przyjemnie i wartościowo spędzony dzień.

Serdeczne podziękowania dla Pani Justyny Pargieła za doskonale poprowadzone warsztaty oraz życzliwą atmosferę, zaś Pani Marzenie Michałowskiej – Kowalik, właścicielce posiadłości za gościnę, przyjazne przyjęcie i poczęstunek.

Działanie zostało sfinansowane z dotacji Program Wieloletni „Senior +’’ na lata 2015-2020, moduł 2, Edycja 2018.

Plakat1

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij