LODZKIE-1

„RAZ NA LUDOWO”

W sobotę, 5 sierpnia b.r. odbyła się impreza integracyjna o charakterze ludowym przygotowana przez mieszkańców i dla mieszkańców wsi Sędów. Zrealizowana w ramach Projektu „RAZ NA LUDOWO” prezentacja obrzędu weselnego przyciągnęła wielu spoza Sędowa. Projekt został sfinansowany ze środków województwa łódzkiego oraz funduszu sołeckiego sołectwa Sędów. Wartość dotacji: 5000 zł, wkład z Funduszu Sołeckiego: 2000 zł.

Już od połowy lipca b.r. mieszkańcy włączyli się w przygotowanie prezentacji ludowego wesela. W próbach wzięła udział młodzież, seniorzy i członkowie Stowarzyszenia „Razem możemy więcej” z Sędowa.  Role panny młodej i pana młodego odegrali: Aleksandra Smak i Adrian Krzywaźnia. Starostą i Starościną wesela byli: Marian Adamus i Jadwiga Pawłowska. W przygotowanie imprezy włączyli się także mieszkańcy innych sołectw gminy Białaczów: KGW z Miedznej Drewnianej, Wąglan, Skroniny, Parczowa, Białaczowa oraz sołtys z Bębnowa z kapelą. Charakteru ludowego imprezie nadał wystrój i rekwizyty udostępnione przez mieszkańców wsi. Z zakupionych art. spożywczych mieszkańcy Sędowa przygotowali poczęstunek – tradycyjne dania regionalne z okresu przedwojennego podane w zakupionych na tę okoliczność glinianych i drewnianych naczyniach. Były to m.in. prazoki, borszcz, pierogi, kasza z mięsem, pieczony prosiak, kompot, kawa zbożowa, placek drożdżowy. Nad przygotowaniem kulinariów czuwały: Emilia Stępień, Anna Gruszczyńska, Anna Małek i Grażyna Baranowska z Sędowa. Cały obrzęd prezentowany był w tradycyjnych strojach ludowych z przyśpiewkami na młodych i gości weselnych. Wieczór zakończyła wspólna zabawa taneczna w oprawie muzycznej zespołu MAREX z Białaczowa. Jako goście przybyli: Wicemarszałek Województwa Łódzkiego: Artur Bagieński, Wójt Gminy Białaczów: Jacek Reszelewski, Sekretarz: Andrzej Urbańczyk, Przewodniczący Rady Gminy: Zdzisław Prusek, Radni Rady Gminy Białaczów i sołtysi sołectw z mieszkańcami. Imprezę mogli obejrzeć mieszkańcy innych regionów odpoczywający w czasie urlopów w Sędowie i okolicach.

Celem realizowanego projektu było zwiększenie poczucia tożsamości lokalnej mieszkańców wsi jako części regionalnej wzmacniającej integrację wewnętrzną województwa, poprzez organizację imprezy o charakterze ludowym prezentującym obrzędy i wierzenia weselne  ze szczególnym uwzględnieniem bogactwa tekstów pieśni i przyśpiewek.

Przyleciała myska z komory do sini

Jus Kasiunia nie panna ino gospodyni

Wcoraj była u psenicy a dzisioj u zyta

Wcoraj była panieneckom a dzisioj kobita…

 

 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij