Dzisiaj jest:  20 Sierpnia 2018   Imieniny: Bernarda, Sabiny
     
polski   english   deutsch  
Strona Główna
Strona Główna
Apel o 1% podatku
O gminie
Władze Gminy
Kontakt
Kalendarz imprez
Galeria
Kultura
Turystyka
Sport
Historia
Wzory druków
Program Integracji Społecznej
Organizacje pozarządowe
PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ
Zasady naboru do Gimnazjum
 
 
Stronę
odwiedziło
2766606
gości
 
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w Bibliotece w...

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA W BIBLIOTECE W PETRYKOZACH

W tym roku – 20 listopada – po raz drugi obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji w bibliotece w Petrykozach została podjęta inicjatywa, polegająca na zapoznaniu dzieci z ich prawami. Bibliotekarka w czasie zajęć uświadomiła dzieciom, iż mają swoje prawa i powinny wiedzieć, jak z nich korzystać, a dorośli mają tych praw zawsze przestrzegać. Zaznajomiła ich również z Kodeksem Praw Dziecka czytając go, a dzieci głośno powtarzały.

Co to są prawa dziecka?

Janusz Korczak powiedział kiedyś „nie ma dzieci - są ludzie”. I to jest prawda. „Dziecko to także człowiek tylko, że jeszcze mały...”. Przecież każdy dorosły kiedyś również był dzieckiem. Tak więc, podobnie jak każdy dorosły, dziecko jest właścicielem pewnych praw i wolności. Nazywają się one prawami człowieka. Źródłem tych praw jest godność człowieka, zwana również człowieczeństwem. W Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zapisana jest ona w art. 30

1

Wprowadzeniem do zajęć były ćwiczenia integrujące, które polegały na podaniu sobie rąk i powiedzeniu czegoś miłego. Następnie w czasie swobodnej improwizacji dzieci pokazywały co lubią, jak spędzają wolny czas i jakie mają zwierzątko w domu, a pozostali musieli zgadywać.

2

Kolejna zabawa polegała na podawaniu sobie różnokolorowych piłek (białej i czerwonej) i odpowiedziach na pytania „W czym jestem do Ciebie podobny?”..., „Czym się od Ciebie różnię?...”, a to z kolei stanowiło podstawę do dyskusji na temat różnic i podobieństw międzyludzkich.

3

Po burzliwej dyskusji bibliotekarka przeczytała wiersz Marcina Brykczyńskiego pt. „ O prawach dziecka".

Następnie uczniowie otrzymali kartony podzielone na cztery pola, na których każdy narysował najważniejsze prawa dziecka - po zakończeniu omówiono wszystkie prace. Po zajęciach wszyscy uczestnicy otrzymali na pamiątkę kartki z prawami dzieci, które mogą sobie powiesić w domu.

4

Pamiątkowe zdjęcie z „Prawami Dziecka”

PRAWA DZIECKA:

PRAWO DO STOWARZYSZANIA

PRAWO DO NAUKI

PRAWO DO TOŻSAMOŚCI 

PRAWO DO ŻYCIA I ROZWOJU  

PRAWO DO ŻYCIA BEZ PRZEMOCY I PONIŻANIA

PRAWO DO WYCHOWANIA W RODZINIE

PRAWO DO SWOBODY MYŚLI SUMIENIA I RELIGII

PRAWO DO PRYWATNOŚCI

PRAWO DO INFORMACJI

PRAWO DO WYPOWIEDZI

Konwencja o Prawach Dziecka zawiera najszerszy katalog praw dzieci, który sformułowano kierując się następującymi zasadami:

1. Zasada dobra dziecka – oznacza, że wszystkie działania muszą być podejmowane z uwzględnieniem najlepiej pojętego interesu dziecka.

2. Zasada równości – oznacza, że wszystkie dzieci bez względu na pochodzenie, płeć, narodowość są równe wobec prawa.

3. Zasada poszanowania praw i odpowiedzialności obojga rodziców oznacza, że państwo respektuje autonomię rodziny i ingeruje tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach, a odbywa się to według określonych procedur.

4. Zasada pomocy państwa – oznacza, że państwo zobowiązane jest do wspierania i zabezpieczenia socjalnego rodzin potrzebujących pomocy.

Pamiętajmy o naszych dzieciach i przestrzegajmy ich praw, a wówczas na małych buźkach zawsze będzie gościł uśmiech.

Małgorzata Telecka

 
Powrót  Drukuj  
 
 
 
 
 
Urząd Gminy w Białaczowie, ul. Piotrkowska 12, 26-307 Białaczów, tel. 044-758-14-14.
Copyright © Urząd Gminy Białaczów
CMS S@M CONCEPT Intermedia
hosting HSI.pl