Dzisiaj jest:  25 Września 2018   Imieniny: Aureli, Kamila
     
polski   english   deutsch  
Strona Główna
Strona Główna
Apel o 1% podatku
O gminie
Władze Gminy
Kontakt
Kalendarz imprez
Galeria
Kultura
Turystyka
Sport
Historia
Wzory druków
Program Integracji Społecznej
Organizacje pozarządowe
PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ
Zasady naboru do Gimnazjum
 
 
Stronę
odwiedziło
2779584
gości
 
Rowerem po Spalskim Parku Krajobrazowym

1

W dniach 5-7 października 26 uczniów Gimnazjum w Białaczowie wzięło udział w rajdzie rowerowym „Rowerem po Spalskim Parku Krajobrazowym”. Organizacja tej wycieczki była możliwa dzięki funduszom pozyskanym z programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich - „Grant na lepszy start”. Nasza inicjatywa uzyskała dotację wysokości 5 tys. zł., co umożliwiło nam zapewnienie zakwaterowania i pełnego wyżywienia wszystkim uczestnikom rajdu.

2

W ciągu kolejnych trzech dni gimnazjaliści wraz z trojgiem opiekunów, panią Eweliną Stasiak i panami Arkadiuszem Franaszczykiem i Mariuszem Leśnickim, pokonali na rowerach około 120 km.

3

Pierwszego dnia trasa wycieczki wiodła lokalnymi i leśnymi drogami z Białaczowa przez Żelazowice, Zachorzów, Ziębów, Kraśnicę do Zakościela koło Inowłodza. Było ciepło i słonecznie, dopisywały humory, obyło się bez przygód i awarii. W Zakościelu uczestnicy rajdu zostali zakwaterowani w ośrodku fundacji PROeM, w wygodnych domkach pośród lasu. Po obiedzie uczniowie z opiekunami zwiedzili 900-letni romański kościół św. Idziego. Dzień zakończył się ogniskiem z kiełbaskami oraz wspólnym śpiewem przy gitarze.

4

Trasa zaplanowana na drugi dzień liczyła około 30 km. Najpierw uczniowie pojechali do Konewki, gdzie zwiedzili poniemiecki bunkier kolejowy z czasów II wojny światowej oraz znajdujące się w nim ekspozycje. Najwięcej wrażeń sprawiło uczniom przejście podziemnym korytarzem z bunkra do sąsiadujących z nim budynków. Kolejnym punktem na mapie wycieczki była Spała i jej atrakcje turystyczne – Centralny Ośrodek Sportu, kościół modrzewiowy w centrum, zabytkowy most na Pilicy. Następnie gimnazjaliści z Białaczowa przejechali rowerami pięknym leśnym szlakiem przez rezerwat przyrody „Spała”, będący częścią Spalskiego Parku Krajobrazowego do Inowłodza. Tu odwiedzili zrekonstruowany częściowo kilka lat temu zamek, oglądali ekspozycje w podziemiach i widok z wieży zamkowej.

5
6

W czasie pobytu w ośrodku fundacji PROeM uczestnicy rajdu mogli korzystać z dostępnych tam boisk, gdzie grali w piłkę nożną, koszykówkę i siatkówkę plażową oraz minigolfa. Najwięcej wrażeń i uciechy sprawiły uczniom zajęcia na ściance wspinaczkowej oraz zjazd nad wodą na tyrolce.

7

Trzeciego dnia w związku z pogarszającymi się warunkami atmosferycznymi (spadek temperatury do 10 stopni i silny wiatr) trasa powrotna do Białaczowa musiała zostać skrócona. Był to już czwarty rajd rowerowy w okolice Spały i Inowłodza zorganizowany przez nauczycieli gimnazjum – p. Arkadiusza Franaszczyka i p. Mariusza Leśnickiego, po raz pierwszy jednak trwał on trzy dni. Główne cele rajdu to rozbudzenie zainteresowania turystyką i krajoznawstwem oraz promowanie aktywnego stylu życia i wypoczynku na świeżym powietrzu wśród młodzieży.

8

Wycieczka bardzo podobała się uczniom i już pytają czy w maju lub czerwcu będzie zorganizowany następny taki rajd.

9
10
11

 
Powrót  Drukuj  
 
 
 
 
 
Urząd Gminy w Białaczowie, ul. Piotrkowska 12, 26-307 Białaczów, tel. 044-758-14-14.
Copyright © Urząd Gminy Białaczów
CMS S@M CONCEPT Intermedia
hosting HSI.pl