Dzisiaj jest:  25 Września 2018   Imieniny: Aureli, Kamila
     
polski   english   deutsch  
Strona Główna
Strona Główna
Apel o 1% podatku
O gminie
Władze Gminy
Kontakt
Kalendarz imprez
Galeria
Kultura
Turystyka
Sport
Historia
Wzory druków
Program Integracji Społecznej
Organizacje pozarządowe
PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ
Zasady naboru do Gimnazjum
 
 
Stronę
odwiedziło
2779650
gości
 
Nauczyciele z SP Białaczów z wizytą koleżeńską w...

Nauczyciele z SP Białaczów z wizytą koleżeńską w ZPO w Klementowicach

12 października 2015 r. nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Białaczowie w składzie: Beata Piotrowska, Małgorzata Kocemba, Anna Wijata i Katarzyna Mazurkiewicz, odwiedzili Zespół Placówek Oświatowych w Klementowicach, korzystając z zaproszenia dyrektora - Pani Bożeny Brzozowskiej, po to aby wziąć udział w Panelu Koleżeńskim RUN. Pod tym skrótem kryje się nazwa programu (realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie we współpracy z ministerialnym Ośrodkiem Rozwoju Edukacji) - Rozwijanie Uczenia się i Nauczania, do którego przystąpić mogą szkoły pragnące popracować nad podniesieniem efektów kształcenia, a przez to spełniać wybrane wymagania państwa wobec szkół na poziomie wysokim. Panel koleżeński jest ostatnim etapem do uzyskania Tytułu Szkoły Uczącej Się, przyznawanego na 3 lata i otrzymania tak zwanej „blachy” – certyfikatu potwierdzającego rzeczywistą wysoką jakość działań dydaktycznych szkoły.

1

Szkoła Podstawowa w Białaczowie w roku szkolnym 2014/2015 przystąpiła do pierwszej części wspomnianego programu – Ocenianie Kształtujące w Szkole Uczącej Się (OK SUS), znanego obecnie jako Całościowy Rozwój Szkoły – poziom podstawowy. Ubiegły rok szkolny to praca całego Grona Pedagogicznego nad wdrażaniem I-szej strategii wspierającej uczenie się uczniów – podawaniem celów lekcji w języku zrozumiałym dla ucznia i kryteriów sukcesu w nauce szkolnej (tak zwane NaCoBeZU). Dodatkowo Nauczyciele skupili się na ćwiczeniach mających na celu rozwijanie integracji percepcyjno-motorycznej uczniów (słynne już w szkole białaczowskiej zadania manipulacyjne) oraz przygotowywali się do wdrożenia kolejnych strategii, szczególnie poprzez zmianę przestrzeni klasowej (ustawienie ławek sprzyjające komunikacji i współpracy uczniów). W obecnym roku szkolnym 2015/2016 wprowadzane są dwie inne strategie: strategia III – informacja zwrotna dla ucznia, która jest oceną kształtującą poprzedzającą wystawienie oceny sumującej (liczbowej) oraz strategia IV – współpraca uczniów w celu wzajemnego wykorzystywania posiadanej wiedzy i umiejętności.

2

Uczestnictwo nauczycieli ze Szkoły Podstawowej z Białaczowa w Panelu RUN mogło zostać zrealizowane dzięki kontaktom dyrektora tej szkoły, Beaty Piotrowskiej z dyrektorami innych szkół polskich w ramach działań w sieci współpracy. Do panelu w Klementowicach zgłosiły się również trzy inne szkoły - z Warszawy, Starego Pożogu i Wojcieszkowa. Podczas prac panelowych białaczowscy nauczyciele mieli możliwość porównać adekwatność działań wdrażających I strategię i zdobyć wiele wskazówek do pracy z IV strategią, która w Klementowicach realizowana jest na zaawansowanym poziomie – co było widoczne na każdej obserwowanej przez panelistów lekcji. Owocna była również wymiana informacji pomiędzy nauczycielami zaproszonych szkół. Cenne obserwacje, notatki, zdjęcia i osobiste relacje zostaną przekazane wszystkim nauczycielom w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia już na najbliższym spotkaniu Rady Pedagogicznej.

Tekst: Beata Piotrowska, fotografie udostępnił ZPO w Klementowicach

3
4

 
Powrót  Drukuj  
 
 
 
 
 
Urząd Gminy w Białaczowie, ul. Piotrkowska 12, 26-307 Białaczów, tel. 044-758-14-14.
Copyright © Urząd Gminy Białaczów
CMS S@M CONCEPT Intermedia
hosting HSI.pl