20776805_1619247464786892_6030830497640637057_o

Podsumowanie wakacyjnych zajęć w Bibliotece

Podsumowanie wakacyjnych zajęć w Gminnej Bibliotece Publicznej w Białaczowie

- 8 sierpnia 2017 r. odbyły się zajęcia rozpoczynające cykl wakacyjnych spotkań dla dzieci. Nie mogły rozpocząć się one inaczej jak od ustalenia KONTRAKTU (określającego zarówno prawa, jak i obowiązki uczestników spotkań), jak również przypomnienia podstawowych reguł bezpieczeństwa, jakie należy stosować w czasie wakacji, zarówno wypoczywając w domu, u rodziny czy na zorganizowanych koloniach. Uczestnicy spotkania wysłuchali opowiadania, w którym główna bohaterka przez swoją nieuwagę traci kontakt z rodzicami. Towarzyszą jej bardzo smutne emocje, ale na szczęście wszystko dobrze się kończy. Dzieci będąc słuchaczami doskonale wiedziały, jak powinna zachować się dziewczynka z wysłuchanej historii. Miejmy nadzieję, że przedstawiona opowieść będzie dobrą lekcją dla zgromadzonych i nigdy nie znajdą się w takiej sytuacji. W czasie wtorkowego spotkania dzieci miały także możliwość zagrania w edukacyjne gry planszowe.

- 10 sierpnia 2017 r. w bibliotece odbyły się warsztaty robienia kwiatów: róż oraz storczyków z kolorowych rajstop. W tajniki tej niezwykłej sztuki najmłodszych wprowadziły Panie z Dziennego Domu Pobytu „Senior-Wigor” w Miedznej Drewnianej. Uczestnicy spotkania z zaciekawieniem przyglądali się i próbowali swoich sił w tej jakże ciekawej formie aktywności. Przygotowane kwiaty zdobią wnętrze biblioteki.

- 17 sierpnia 2017 r. - Spotkanie z pszczelarzem - Panem Henrykiem Czechowiczem. Z okazji przypadającego na dzień 8 sierpnia 2017 r. „Dnia pszczół” zorganizowane zostały w ramach „Wakacji w bibliotece” zajęcia z pasjonatem pszczół i właścicielem pasieki- Panem Henrykiem Czechowiczem z Białaczowa. Od 65 lat oddaje się swojej pasji, którą jest pszczelarstwo, a którą zaszczepił w nim ojciec, darując mu pierwszy ul, gdy miał 14 lat. Obecnie pasieka liczy 70 uli. Od zawsze interesował się pszczołami, ich budową, życiem i zwyczajami, o których opowiedział w bardzo ciekawy i obrazowy sposób.

20934829_1628832340495071_317839038295059708_o

Po wygłoszonej prelekcji na temat „Życie pszczół i walory zdrowotne miodu”, dzieci miały okazję zadać szereg nurtujących je pytań, na które Pan Henryk odpowiadał cierpliwie i wyczerpująco. Dowiedziały się m.in.: że żądła pszczół są pomocne w leczeniu schorzeń reumatycznych oraz łuszczycy, że krew pszczół jest przezroczysta, jakie są rodzaje miodu, z czego składa się strój pszczelarza, że po użądleniu pszczoła ginie i że pszczoły też chorują. Uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć na własne oczy jak zbudowany jest ul, spróbować przyniesionego przez gościa miodu wytwarzanego w jego pasiece, a na zakończenie spotkania zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie.

W ramach zajęć plastycznych dzieci wykonały piękne papierowe pszczółki, które zabrały do domu. Osoby chcące zgłębić swoją wiedzę o pszczołach mogły skorzystać z pozycji Piotra Sochy pt. „Pszczoły”- znajdującej się w zbiorach naszej placówki. Kto wie? Być może spośród słuchaczy wyrośnie kontynuator pasji Pana Henryka.

- 22 sierpnia odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Wakacje w bibliotece”. Tematyka spotkania związana była z przypadającym na dzień 21 sierpnia „Dnia Optymisty”. Rozmawialiśmy o tym kim jest optymista, jakie ma cechy charakteru, że postrzega świat jako pozytywne miejsce, jako coś dobrego. W każdej nawet niezbyt sprzyjającej sytuacji stara się widzieć pozytywne zakończenie.

Dzieci dowiedziały się, iż przeciwieństwem optymisty jest pesymista, który widzi wszystko w czarnych barwach, często się umartwia. Uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że łatwiej żyje się optymistom i oni taką postawę przyjmują. Dla potwierdzenia swojego postanowienia wykonane zostały opaski optymisty oraz wspólnie odśpiewany został Hymn Optymisty, w wykonaniu uczestników zajęć.

- 24 sierpnia 2017r. odbyły się zajęcia pod nazwą „Sport to zdrowie” na kompleksie sportowo-rekreacyjnym "Moje Boisko - Orlik 2012", mieszczącym się przy budynku Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Białaczowie. Poprowadził je animator sportu- Pan Ireneusz Wilk. Zajęcia rozpoczęły się od rozgrzewki, której zasadniczym zadaniem jest zwiększenie pobudliwości układu nerwowo-mięśniowego, co zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji. O tym znaczącym fakcie poinformowane zostały także dzieci, aby były świadome, że zawsze przed większym wysiłkiem należy zrobić choćby krótką rozgrzewkę w celu uniknięcia urazu.

21167693_1636981056346866_8722754857717992679_o

Zaproponowane gry i zabawy sportowe (berek, wyścigi rzędów, rzut do celu i wiele innych) przypadły do gustu uczestnikom spotkania. Sprawiły im wiele radości i zadowolenia, a przy tym, co najistotniejsze, że poprzez dobrą zabawę miały okazję do poprawy swojej kondycji i przypomnienia sobie zasad gry fair play, czego dowodem było przybicie przysłowiowej piątki, w podziękowaniu za wspólna zabawę.

- 29 sierpnia 2017r. w ramach współpracy z Domem Dziennego Pobytu  „Senior-WIGOR” w Miedznej Drewnianej, zorganizowany został  wspólny wyjazd integracyjny dla Seniorów oraz dzieci biorących udział w zajęciach w ramach „Wakacji w bibliotece”. Pierwszym punktem wyjazdu była wizyta w Komendzie Powiatowej Policji w Opocznie. Uczestników przywitali: mł. asp. Norbert Grzesiński, sierż. szt. Przemysław Ogłoziński, st. sierż. Dominik Madej zapraszając wszystkich do środka komisariatu. Dzięki uprzejmości oprowadzających funkcjonariuszy Seniorzy z dziećmi mieli możliwość bliżej poznać pracę policji.

Na początku policjanci przeprowadzili z uczestnikami w Sali Konferencyjnej pogadankę na interesujące ich tematy, poinformowali o prowadzonych kampaniach m.in. „Bezpieczny Senior’’, „Dzielnicowy bliżej nas’’, „Bezpieczna droga do szkoły’’, odpowiadali na zadawane pytania. W trakcie spotkania uczestnicy mieli okazję zobaczyć gabinety pracy policjantów, salę treningową i sprzęt do treningu, zobaczyć akcesoria policyjne i psa policyjnego. Na zewnątrz dodatkową atrakcją, szczególnie dla dzieci były samochody policyjne; do jednego z nich chętni mieli możliwość wsiąść i poczuć się jak policyjni kierowcy. W podziękowaniu za miłe i owocne spotkanie zarówno Seniorzy jak i dzieci wręczyli funkcjonariuszom własnoręcznie wykonane prezenty i szczere uśmiechy.  Zwieńczeniem wizyty było wspólne pamiątkowe zdjęcie

20170829_102944

Następnym celem programu było zwiedzenie Muzeum Regionalnego w Opocznie. Obejrzano starannie przygotowane wystawy, urządzone w czterech górnych pomieszczeniach zamku. Szczególne zainteresowanie budził dział etnograficzny, posiadający prawie 3000 eksponatów, najwięcej pozycji przypada w nim na strój i sztukę. Z zaciekawieniem wszyscy oglądali wystawę „Z dziejów Ziemi Opoczyńskiej”, mieszczącą się w sali, która pod względem architektonicznym jest jednym z najstarszych pomieszczeń w zamku. Uczestnicy mieli okazję obejrzenia filmu przygotowanego przez pracowników Muzeum. Zarówno dla Seniorów jak i dzieci zwiedzanie było dużym przeżyciem oraz dostarczyło wiele wrażeń i wiadomości na temat historii naszego regionu. Po tak wielu doznaniach ostatnim celem spotkania z dziećmi był grill na terenie placówki DDP „Senior-WIGOR”, przygotowany przez personel. Oprócz pieczonych kiełbasek i kaszanki były wspólne zespołowe zabawy integracyjne na świeżym powietrzu, dające radość nie tylko dzieciom ale także młodym duchem Seniorom.

Na zakończenie spotkania dzieciom uczestniczącym w wakacyjnych zajęciach w bibliotece wręczone zostały pamiątkowe dyplomy i podziękowania za udział w formach aktywności zaproponowanych przez bibliotekę.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij