plansza 1 tytulowa

Podróż do Krainy Cyklopów

Gdy w latach 50-tych XIX wieku leżące nad rzeką Czarną tereny barwnie opisywał w jednej ze swych powieści prekursor polskiej literatury fantastyczno-naukowej Teodor Tripplin, zaskoczył go ogrom i zakres działalności przemysłowej prowadzonej na tym obszarze. Świadczyły o tym liczne wielkie piece, fryszerki, walcownie i pudlingarnie żelaza, będące stałym elementem ówczesnego krajobrazu okolic Rudy Malenieckiej, Końskich, Stąporkowa i Niekłania Wielkiego. Jak pisał wspominany podróżnik: „Fryszerki, wielkie piece, walcownie, parowe młoty, są tu może w większej ilości, jak w całej reszcie pozostałego kraju, a tumany dymu z długich fabrycznych kominów i miriady iskier świecących nocną porą, każą wierzyć podróżnemu, że to jest okolica cyklopów”. Bujna wyobraźnia literata w wielkich mechanizmach hutniczych i konstrukcjach górniczych dostrzegła dzieło mitycznych cyklopów, pustoszących głębiny ziemi w poszukiwaniu rudy żelaza, by następnie wytopić ją i przekuć w hefajstowskich kuźniach w pioruny i inne boskie atrybuty.

W swych wyobrażeniach nie był on jednak daleki prawdy. Na przełomie XVIII I XIX wieku tereny te były jednym z najważniejszych regionów przemysłowych Zagłębia Staropolskiego, który znany był jako Dolina Czarnej.  W jej granicach znalazły się ziemie leżące w dorzeczu rzeki Czarnej, stanowiącej najdłuższy, prawobrzeżny dopływ Pilicy. Obok terenów nadrzecznych obszar Doliny Czarnej obejmował grunty stanowiące zaplecze surowcowe dla miejscowych kopalń, fabryk i warsztatów metalurgicznych. Niektóre z nich dały początek wielkim kompleksom hutniczo-górniczym, wokół których koncentrowała się działalność przemysłowa oraz procesy urbanizacyjne.

Dziś o przemysłowych tradycjach regionu świadczą nieliczne już relikty dawnych zakładów przemysłowych, układów hydroenergetycznych i ciągów technologicznych, które nadal widoczne są w miejscowym krajobrazie. W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, odbywających się w roku bieżącym pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa-dziedzictwo krajobrazu”, Stowarzyszenie „W Dolinie Czarnej”, Muzeum Ludowe w Adamowie oraz Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu pragną zaprosić do udziału w cyklu imprez promujących lokalne dziedzictwo poprzemysłowe pn. „Kraina Cyklopów: kuźnice i wielkie piece”. Impreza rozpocznie się 17 września 2017 roku (niedziela) o godzinie 13.00 na terenie Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu, Piknikiem Rodzinnym z wieloma atrakcjami. Dla najmłodszych Organizatorzy imprezy zaplanowali m.in. warsztaty rękodzieła artystycznego, face painting i zawody w wędkowaniu, naukę gry w petanque, wbijanie gwoździ, pamiątkowe bicie monety, pokazy filmowe, tor przeszkód dla dzieci, układanie wieży z klocków Mega Jenga, pokazy dawnych prac domowych i rolnych, a także seanse filmów sferycznych w Mobilnym Planetarium i wspólne pieczenie (fryszowanie) kiełbasek. O godzinie 15.00 zaprezentowana zostanie interaktywna mapa dziedzictwa przemysłowego powiatu koneckiego. Jednocześnie w budynku zabytkowej gwoździarni otwarta zostanie wystawa historyczna pt. „Kraina Cyklopów: kuźnice i wielkie”. Pod taką samą nazwą rozegrana zostanie gra plenerowa z elementami RPG, której uczestniczy otrzymają drobne upominki od Organizatorów wydarzenia. Wszyscy ci, którzy po raz pierwszy odwiedzą zabytkową fabrykę żelaza w Maleńcu, będą mieli okazje jej bezpłatnego zwiedzenia z przewodnikiem. W trakcie zwiedzania uruchomione zostaną ponad 150-letnie maszyny i urządzenia przemysłowe. Imprezę zakończy koncert zespołu „RETMIX”, grającego utwory muzyki rozrywkowej i biesiadnej. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do udziału w/w wydarzeniu. Wstęp bezpłatny. Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Województwa Świętokrzyskiego w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Kraina Cyklopów: kuźnice i wielkie piece”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Starosta Konecki i Wójt Gminy Ruda Maleniecka. Patronat medialny sprawują: „Tygodnik Konecki”, „Wieści. Gazeta Regionalna”.

Podróż do Krainy Cyklopów

Slajd1

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij