IMG_6749 (Kopiowanie)

Obchody 99 Rocznicy Święta Niepodległości w Białaczowie

11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Dzień ten przypomina dążenie kilku pokoleń Polaków do odzyskania, utraconej na skutek zaborów, niepodległości z tej okazji 11 Listopada 2017 roku w Białaczowie odbyły się obchody 99 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.Uroczystości rozpoczęły się mszą św. za ojczyznę celebrowaną przez ks. kan. Henryka Józefa Wójcika i ks. Waldemara Karola Gula w Kościele Parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela w Białaczowie. Oprawę muzyczną podczas mszy świętej zapewniła Dziecięco-młodzieżowa orkiestra dęta. Na nabożeństwie obecne były poczty sztandarowe  Polskiego Stronnictwa Ludowego, jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz szkół z terenu całej gminy. Wierni modlili się w intencji ojczyzny.
Po nabożeństwie w uroczystym przemarszu, samorządowcy,  mieszkańcy, delegacje z pocztami sztandarowymi, jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych ruszyły ulicami Białaczowa na rynek, pod pomnik bestialsko pomordowanych przez nazistów mieszkańców Gminy Białaczów. Wójt Gminy Białaczów wygłosił okolicznościowe przemówienie. W słowach historii o Polsce odniósł się do jakże ważnej dla narodu polskiego jedności stanowiącej jego siłę. List od Posła na Sejm RP Roberta Telusa odczytała prowadząca uroczystość Beata Wilk, natomiast Zofia Pawlik odczytała list od Wicemarszałka Województwa Łódzkiego Artura Bagieńskiego. 
Kwiaty i znicze pod pomnikiem złożyli m.in.: Delegacja Urzędu Gminy Białaczów na czele z Wójtem Gminy Jackiem Reszelewskim, Delegacja Rady Gminy Białaczów na czele z Przewodniczącym Rady Gminy Zdzisławem Pruskiem, przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, a także delegacje ze Szkół Podstawowych oraz Gimnazjum. Salwę honorową pamięci poległym  oddała Jednostka Strzelecka 2036 im. O. P. „A.K”. Błysk z Paradyża.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij