DSCF4690

Noc Świętojańska w Petrykozach

Radość jaka płynie z nastania lata od zawsze była mocno okazywana. Dawniej początek lata był okazją do wielkiego świętowania, wyrazem tego były obchody nocy świętojańskiej. Święto to jest obchodzone w czasie nastania najkrótszej nocy w ciągu roku z 23 na 24 czerwca, w wigilię Św. Jana. Tradycja piękna, radosna, ale po części zapominana i niekultywowana na wsi. Sołtys, Rada Sołecka i Stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Petrykóz” zorganizowali obchody Nocy Świętojańskiej i zaprosili mieszkańców wsi Petrykozy na wspólne powitanie lata na tzw. "Za Kopiec”. W dniu 22 czerwca o godzinie 17.00 odbyły się warsztaty wicia wianków z kwiatów polnych, ogrodowych i ziół. W warsztatach uczestniczyły Panie i dziewczynki ze Szkoły Podstawowej, oraz jeden chłopiec Adaś. Każdy z wielkim zaangażowaniem wił wianki, a bieżącego instruktażu udzielała profesjonalna florystka – pani Ola. Pani Ola była pod wielkim wrażeniem zdolnych warsztatowców, którzy bardzo szybko nabyli umiejętności prawidłowego wicia wianków. W czasie warsztatów sugerowano, jakie kwiaty i zioła powinny znaleźć się w tego typu wianku. Wianki były bardzo efektowne.

W dniu 23 czerwca o godzinie 18.00 rozpalono ze śpiewem ognisko nad rzeką, właśnie na tzw. „za kopcu”. W spotkaniu uczestniczyli starsi i młodzież z tutejszej szkoły oraz ich koledzy ze szkoły w Opocznie. Wspólnie śpiewaliśmy piosenki, korzystając ze śpiewnika przygotowanego przez panią Bożenkę – Prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Petrykóz i piekliśmy kiełbaski. Następnie została powołana komisja, która oceniła wianki. Wybór był trudny, bo każdy zasłużył na nagrodę i dyplom. Po oficjalnym wręczeniu nagród i dyplomów był czas na gawędę o tym jak to dawniej obchodzono Noc Świętojańską i  dlaczego nazywano ją Sobótką.

Potem nastąpił kulminacyjny punkt spotkania a mianowicie puszczanie wianków na wodę. Wrzucając wianki wypowiadano magiczne słowa: „Płyń wianeczku płyń, mego chłopca nie omiń”. Następnie z panią Elą dziewczynki biegły ,,gródkami”, by obserwować jak wianki płyną. Jakież to były emocje, gdy staliśmy na moście i gdy nagle pojawiły się wianki.

Ze względu na niesprzyjającą aurę zrezygnowano z dalszych atrakcji i skrócony został czas wspólnego powitania lata. Po uporządkowaniu terenu, zabezpieczeniu ogniska pożegnaliśmy się z nadzieją rychłego spotkania. Uśmiechnięte, zadowolone twarze, zwłaszcza dzieci i młodzieży inspirują nas – organizatorów do organizowania kolejnych takich imprez, w trakcie których integrują się pokolenia.

Szczególne podziękowania dla Gminy Białaczów za wsparcie finansowe projektu sołeckiego „Noc Świętojańska – lokalne spotkanie integracyjne” oraz dla mieszkańców Petrykóz (w tym strażaków OSP) za pomoc w przygotowaniu imprezy.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij